Severní Porýní-Vestfálsko: Mekka německého fotbalu

3 minuty čtení
píše Pavel Pubal / Zdroj foto: SITA/AP

Co je pro anglický fotbal Londýn, v jehož blízkém okolí je s pobřežním Brightonem hned osm prvoligových klubů, to je pro Německo Severní Porýní-Vestfálsko. Právě nejzápadnější spolková země našich západních sousedů nabízí spoustu velkých klubů, které stojí za vidění. Od stadionu ke stadionu, co by kamenem dohodil.

Sledujte nás i na našich sociálních sítích Facebook Instagram – Tik-Tok

Není divu, že se fotbalu daří právě v nejlidnatější německé oblasti, kde žije pětina obyvatel celého Německa. Pokud má někdo šanci sesadit hegemona Bayern Mnichov s hvězdami jako Harrym Kanem nebo Jamalem Musialou, jsou to v posledních letech právě celky ze Severního Porýní-Vestfálska. Tamní kluby se těší obrovské popularitě a právě Vestfálsko je právem považováno za jedno z fotbalových center Německa.

Borussia Dortmund: Zásobárna evropských hvězd

Dlouhodobě největší vyzyvatel Bayernu Mnichov. Borussia už zažila i zlaté časy. Je osminásobným německým šampionem, naposled si ale říkali Die Meister v sezoně 2011–12. Ostatně jde ale o finalisty posledního ročníku Ligy mistrů, kde na Dortmund vyzrál až král této soutěže Real Madrid. Mezi největší hvězdy historie Dortmundu patří Matthias Sammer, Andreas Möller nebo z posledních let Marco Reus, Mario Götze a Mats Hummels.

Dortmund se dlouhodobě opírá o výchovu mladých hráčů, které pak přeprodává ještě na výraznější adresy. Ostatně právě tímto klubem prošli v posledních letech Jadon Sancho, Jude Bellingham nebo Erling Haaland. Taková je zkrátka klubová strategie, i když by si fanoušci občas přáli, ale jejich klub udržel své největší hvězdy déle a tím ještě více zatápěl Bayernu a dalším.

Bayer Leverkusen: Už nikdy Neverkusen, double s českou stopou

Loni zažil Leverkusen průlomovou sezonu. Vyhrál Bundesligu i Pokal a zajistil, že už se mu nikdy neřekne Neverkusen. Prokletí, kdy zejména na přelomu tisíciletí Bayer často končil v lize druhý nebo nezvládal finálové zápasy, je už ale pryč. A u double sezony u toho byla také trojice českých hráčů – Adam Hložek, Matěj Kovář a Patrik Schick.

Také letos má farmaceutický klub velké plány. Hraje Ligu mistrů, snaží se opět prohánět Bayern a udělat si jméno v Evropě. Velkou měrou k tomu přispívají manažer Xabi Alonso a zázračné dítě německého fotbalu Florian Wirtz. U obou je ale otázka, jak dlouho v Leverkusenu vydrží. V minulosti za tento klub řádili třeba Michael Ballack, Zé Roberto nebo Rudi Völler.

Borussia Monchengladbach: Hegemon sedmdesátých let

V minulosti František Straka, Václav Svěrkoš, Marek Heinz, Milan Fukal nebo Tomáš Galásek, aktuálně zase Tomáš Čvančara. Mönchengladbach má s českými hráči velké zkušenosti. Pětinásobný mistr Německa sbíral největší úspěchy v sedmdesátých letech minulého století, kdy byl hegemonem německého fotbalu. Na stupních vítězů byl naposledy v sezoně 2014–15, kdy skončil třetí.

Významnými hráči tamní historie jsou Jupp Heynkes, Berti Vogts nebo Lothar Matthäus, právě ti byli u slavné éry sedmdesátých let. V posledních letech Gladbach vyslal do světa několik skvělých hráčů, byť na to sám trochu doplácí. Jen namátkou Jonas Hofmann do Leverkusenu, Marcus Thuram do Interu Milán, Yann Sommer do Bayernu (dnes Inter), Breel Embolo do Monaka, Denis Zakaria do Juventusu a další.

Schalke 04: Zářivá minulost a Raúl González, dnes 2. Bundesliga

Největší rival Dortmundu aktuálně působí od sezony 2021–22 ve druhé nejvyšší soutěži. Tradiční klub, který dříve děsil soupeře i na evropské scéně, si tedy aktuálně prochází temnějším obdobím fotbalové historie. Přesto chodí do Veltins Areny pravidelně 60 tisíc diváků. Jedním z lídrů Schalke 04 je i český obránce Tomáš Kalas, který v minulosti patřil třeba do kádru Chelsea. V minulosti za tento slavný klub hráli Manuel Neuer, Leroy Sané či dokonce Raúl González, který právě v Schalke dohrával svou kariéru.

Ale zpátky k vestfálské rivalitě s Borussií. Poprvé jejich hráči sehráli vzájemné utkání 3. května 1925 a to skončilo vítězstvím Schalke 4:2. Řada následujících 17 utkání vyzněla jednoznačně pro Schalke, které vyhrálo 16 z nich. Porážku o gól tým okusil až během 14. listopadu 1943, to se již radovali Die Borussen. Dortmund sehrál významnou roli také v sezoně 2006–07, když Schalke připravil o možnost vyhrát ligu poprvé od roku 1958. Schalke v posledním 34. kole podlehlo 0:2 a titul putoval do Stuttgartu.

Desítky tisíc diváků na nižších soutěžích

Největším a hlavním městem regionu je Düsseldorf, kde žije přes půl milionu obyvatel. Mimochodem i hráči Leverkusenu, kde je mimo fotbalového klubu prakticky už jen celosvětová chemická společnost Bayer AG (hlavní sponzor fotbalistů), žijí převážně v Düsseldorfu. Ten nabízí pro život přece jen vhodnější a zajímavější podmínky.

Samotný Düsseldorf se aktuálně bundesligovým klubem pyšnit nemůže. To ale neznamená, že by tamní Fortuna padla v nemilost – naopak! Klub aktuálně bojuje o postup mezi elitu a pohybuje se v horních patrech 2. Bundesligy. O známé oddanosti německých fanoušků jasně hovoří fakt, že i ve druhé nejvyšší soutěži chodí do místní Merkur Spiel-Areny pravidelně kolem 40 tisíc fanoušků a více (kapacita 54 000).

Tradice a hodnoty. Němci neuhýbají

Podobné je to v nedalekém Kolíně nad Rýnem, který je po loňském sestupu také ve druhé lize, a přesto je na něj pravidelně vyprodáno – 50 tisíc diváků. Tento tradiční klub, kde hrával třeba Lukas Podolski, je svou historií jedním z nejvýznamnějších v celém Německu.

Dalšími vestfálskými kluby s bohatou historií jsou třeba druholigová Bochum, kousek bokem Paderborn, třetiligové Cáchy (Aachen) nebo Duisburg, který aktuálně hraje jen Regionální ligu. I tam ale potkáte na stadionu pravidelně desítky tisíc fanoušků. V Německu se zkrátka na fanoušky úspěchu nehraje.