4 minuty čtení
píše David Zlomek
Kdo bude chtít vidět finálový zápas letošního ročníku Evropské ligy, jenž je na programu v poslední květnový den, nebude muset cestovat vůbec daleko. UEFA totiž rozhodla, že finále druhé nejprestižnější soutěže se odehraje v moderní budapešťské aréně.
Soutěže o ceny a další zajímavosti najdete na našich sociálních sítích Facebooku a Instagramu.
Největší stadion ve střední Evropě
Nástupce Népstadionu nesl už od roku 2002 jméno fotbalové legendy Ference Puskáse, ale moderního stadionu se Maďaři dočkali až o sedmnáct let později. Třikrát se ucházeli o pořádání mistrovství Evropy (2004, 2008 a 2012), ale ani jednou se jim to nepodařilo.
Původní plán rekonstrukce tak nahradil jiný. Postavení zbrusu nového moderního stadionu. Veškeré váhání přebil fakt, že Maďarům bylo uděleno spolupořádání evropského šampionátu v roce 2020.
Stavět se začalo v létě 2016, a to podle projektu maďarského stavitele Györgya Skardelliho, jenž se podepsal například pod budapešťskou sportovní halu Papp Arena. O tři roky později už bylo hotovo a s kapacitou přes 67 tisíc míst se Puskás Arena stala největší ve střední Evropě. Co se týče celého kontinentu, patří ji konec první dvacítky. Z každého místa je perfektní výhled, a to i z maximální vzdálenosti osmdesáti metrů!
Žádný soukromník, platil to stát
Co se týče investicí, dostupné informace se poměrně liší, ale většina z nich se pohybuje přes 14,5 miliardy korun. Jedno místo v hledišti tak vyšlo přibližně na 220 tisíc. Tato hodnota byla pátá nejvyšší mezi fotbalovými stadiony, které byly postaveny mezi lety 2016 a 2019. Stadion byl kompletně hrazen státem, takže vlastně maďarskými občany. Arénu také stavěly výhradně maďarské firmy.
I když jde o kompletně novou stavbu, základními rysy a původními pilíři připomíná stařičký Népstadión. Mimochodem, středový kruh se nachází přesně tam, kde původně. Aréna se dočkala otevření 15. listopadu 2019, novou éru vykoply týmy Maďarska a Uruguaye. Střelcem historicky prvního gólu na novém stadionu se stal Edinson Cavani.
Zajímavosti o Puskás Areně
-na stavbě pomáhalo šestnáct jeřábů, aby daly dohromady ocelovou konstrukci o hmotnosti deset tisíc tun, kterou drží osmnáct pilířů
-celková plocha je 208 tisíc metrů čtverečních, nejvyšší bod se nachází ve výšce 52 metrů
-jde o největší veřejnou maďarskou stavbu
-na tribuny vede 38 schodišť, 27 výtahů, k dispozici je 45 bufetů, 974 toalet, 714 umyvadel a jedenáct šaten
-kolem stadionu je veřejný Puskás Aréna Park s rozlohou víc jak sto tisíc metrů čtverečních
Pozoruhodné a památné zápasy
Stadion je domovem maďarské fotbalové reprezentace a je také místem finále domácího poháru. Už byl i dějištěm evropského Superpoháru mezi Bayernem a Sevillou, čtyř zápasů EURA či skupinové fáze Ligy národů.
V období COVIDU se zde hrály i evropské poháry, takže například Liverpool, Man City či Tottenham. Domácí Ferencvaros zase přivítal Barcelonu či Juventus. Svou historii má s tímto stadionem i česká reprezentace. Ta v Budapešti památně smázla Nizozemce!
Pikantnost
Přibližně 30 tisíc dětí do 14 let bylo svědky toho, jak Maďarsko poprvé od roku 1962 porazilo Anglii (1:0). Stalo se tak poté, co UEFA nařídila Maďarsku odehrát zápas v Puskás Areně bez diváků kvůli rasistickému skandování a homofobním transparentům domácích fanoušků během EURA 2020. Jinak Maďaři ve skupinové fázi tohoto turnaje na tomto stadionu neprohráli s Francouzi (1:1) ani s Portugalci (2:2).
Evropská liga ukazuje svou nesmírnou kvalitu rok co rok. Vyražte s námi na pikantní zápasy ve vyřazovací části. Nebo ještě líp! Budapešť je v příznivé vzdálenosti, tak co takhle rovnou na finále?
Nepřehlédněte
👉 zájezd na finále Evropské ligy (30. 5. 2023 – 1. 6. 2023)
Všechny zájezdy a vstupenky na evropské poháry ZDE.