Londýn je hlavním městem fotbalu: Nejen Chelsea a Arsenal, ale i Millwall, QPR, Samurajové a Deportivo

3 minuty čtení
autor: Jakub Vaverka

Britské hlavní město Londýn je hlavním městem fotbalu na světě. Je domovem světových gigantů a předních klubů Premier League i tradičních týmů s bohatou historií, ale také týmů, o kterých jste nikdy neslyšeli. Koho byste rádi viděli naživo?

Sledujte nás i na našich sociálních sítích Facebook Instagram – Tik-Tok

Giganti a kluby z Premier League

Podle dostupných zdrojů je v Londýně v současnosti 144 fotbalových klubů (statistiky se z logických důvodů časem mění), od nejvyšší Premier League až po nižší ligy. Některé z nich mají k profesionálnímu fotbalu poměrně daleko. Nejznámější londýnské kluby samozřejmě všichni znáte. Ale nejde jen o ně.

Chelsea sídlící na Stamford Bridge je stále jediným klubem z britské metropole, který vyhrál prestižní Ligu mistrů (dvakrát – v letech 2012 a 2021). Pak je tu samozřejmě Arsenal, současný vicemistr a historicky jeden z nejúspěšnějších britských klubů. Gunners hrávali své zápasy na legendárním Highbury, nyní sídlí na Emirates Stadium. Jen oni dokázali v novodobé Premier League získat ligový titul bez jediné prohry (2003/2004).

V severním Londýně najdete také jejich městského rivala Tottenham Hotspur, který láká na krásný moderní stánek, možná nejkrásnější v celé lize. Klub je turistickou atrakcí, i když na trofej čeká už od roku 2008. V Premier League momentálně působí i další londýnské kluby – West Ham United (hraje své domácí zápasy na Olympijském stadionu), Fulham (doma na Craven Cottage), Crystal Palace (doma v Selhurst Parku) a Brentford (doma na Community Stadium).

Tradiční kluby s bohatou historií

O úroveň níže, v Championship, najdeme tradiční týmy jako Queens Park Rangers (vzpomínáte na Adela Taarabta?), Watford FC (kde hrával třeba Matěj Vydra) a Millwall FC. Zajímavé je, že stadion The Den, kde Millwall hraje své domácí zápasy, patří mezi stadiony, kde se hostujícím klubům hraje kvůli elektrizující atmosféře opravdu těžko.

Stánek je postaven ve čtvrti New Cross a pojme přibližně 20 tisíc diváků. Pokud přijdete na stadion a neprojevujete domácímu týmu dostatečnou náklonnost, věřte nebo ne, všimnou si toho a začnou vás konfrontovat s otázkami. Budou vás totiž podezřívat z toho, že fandíte konkurenci.

Druhý londýnský celek, Leyton Orient, byl založen v roce 1881 a je jedním z nejstarších na světě. V současné době hraje třetí anglickou ligu, League One, a své domácí zápasy odehrává na tradičním stadionu Brisbane Road. Znalci anglického fotbalu jistě znají také Charlton Athletic (v současné době rovněž ve třetí lize). Jejich stadion The Valley je místem, jehož návštěvy nebudete litovat.

Nevídané fotbalové týmy z Londýna

Fotbal se hraje také v kolébce tenisu Wimbledonu, kde AFC hraje čtvrtou nejvyšší anglickou soutěž League Two. Počet londýnských klubů je skutečně rekordní a jsou mezi nimi i týmy, jejichž jména budete číst pravděpodobně poprvé. Slyšeli jste například o British Airways FC nebo Dulwich Hamlet?

Policie má také svůj vlastní klub s názvem Metropolitan Police FC.V Londýně žijí také Japonci, kteří založili malý klub s názvem London Samurai Rovers. Španělské kořeny prostřednictvím fotbalu ctí zástupci klubu FC Deportivo Galicia. Ti působí v Londýně již několik desetiletí, od konce 60. let 20. století.

Pokud vás láká cesta do Londýna, ale kluby jako Chelsea, Arsenal, Tottenham nebo West Ham nejsou tím, co by vás zvedlo ze židle, stačí si vybrat z londýnských klubů, které vás něčím zaujaly. Prakticky každá čtvrť má svého zástupce s poutavým příběhem. Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám odpovíme a vyhovíme.