4 minuty čtení
Autor: Pavel Pubal
Nemáte dovolené na rozdávání? Nechcete svou rodinu okrást o společné víkendy? Londýn nabízí tolik vyžití, že vám stačí jediný den a budete odlétat za pár hodin zpátky domů plni zážitků!
Sledujte nás i na našich sociálních sítích Facebook – Instagram – Tik-Tok
My jsme vyrazili doslova na otočku do Londýna na zápas semifinále Carabao Cupu mezi Arsenalem Londýn a Newcastlem. Podívejte se sami, co všechno jsme během návštěvy hlavního města evropského fotbalu stihli.
Začátek u rivala. Tady je to teď Kinského!
Ranní let z Prahy do Londýna s cílovou destinací na letišti Standsted už máme za sebou. Nasedáme do vlaku Standsted expres, který vás odveze třeba až přímo do centra města. Stanice Liverpool Street Station je zhruba čtvrt hodiny pěšky od slavného mostu Tower Bridge nebo přilehlé pevnosti Tower.
My jsme ale měli v plánu prozkoumat hlavně sever Londýna s cílovou destinací Emirates Stadium, takže jsme z vlaku vystoupili hned na zastávce Tottenham Hale. Odtud jsme se vypravili podívat k rivalům Kanonýrů na Tottenham Stadium. O den později už tam zářil Antonín Kinský. Bývalý brankář Slavie vychytal Liverpool, nepřišel si na něho ani Mo Salah a evropský fotbal objevil novou hvězdu. Stadion je to nádherný, o Tondu bude výborně postaráno.
Předchůdce Emirates Stadium – Highbury
My už jsme se ale mezi tím přemístili směrem k Arsenalu. Ze stanice metra Arsenal, mimochodem jedné z mála po celém světě, kde se stanice jmenuje právě po fotbalovém klubu, jsme zamířili za historií – k Highbury. V roce 2006 byl stadion stržen a od roku 2010 jeho místo zaujímají obytné apartmány a park. Tento luxusní rezidenční komplex nese název Highbury Square. Stále tam ale najdete spoustu prvků, které zůstávají z původního stadionu.
Jedna strana komplexu je tvořena tribunou East Stand a zvenčí byste ani nepoznali, že už se nejedná o fotbalový stadion. Ikonická fasáda Art Deco na této východní tribuně je nyní dokonce chráněnou památkou. Také uvnitř je zachován původní půdorys stadionu. Jen jsou místo tribun byty, kanceláře nebo třeba fitness centrum. Uprostřed místo trávníku s lajnami a pokutovými územími jsou trávníky, dekorativní vodní prvky a lavičky.
Dúbravkova rozlučka s čistým kontem
Odtud jsme zamířili na předzápasové pivo do Gunners Pubu. Tento hudební klub nabízí jak vnitřní, tak venkovní posezení. Často v něm během zápasových dní hraje také živá muzika a ochutnat můžete originální Gunners lager, tedy pivo pro fanoušky Kanonýrů.
To už se ale blížil výkop zápasu, tak jsme vyrazili k Emirates Stadium. Oba týmy se chtějí podívat do Wembley na finále, takže nasadily hned do prvního utkání semifinálového dvojzápasu nejlepší možné sestavy. Všechny hvězdy Arsenalu jako Rice, Odegaard nebo Havertz tak čelili Alexanderu Isakovi nebo exsparťanskému brankáři v barvách Newcastlu Martinu Dúbravkovi. Slovenský gólman se nakonec vyznamenal, vychytal čisté konto a byla to pro něho vítězná rozlučka (2:0) před přestupem do Saúdské Arábie.
Skelly a Nwaneri = budoucí hvězdy Arsenalu?
Po zápase jsme se přemístili do další restaurace, kterou zná snad každý fanoušek Arsenalu – Tollington Arms. Mimochodem během cesty jsme minuli také průjezd s malbami, které vystihují aktuální dění kolem Arsenalu. Před pár týdny tam přibyl třeba Nicolas Jover, asistent trenéra, který má v Arsenalu na starost největší zbraň týmu – standardní situace.
Nejnovější malbou je pak společný snímek dvou talentovaných odchovanců, kteří se začínají prosazovat do sestavy A týmu. Samozřejmě jde o Mylese Lewis–Skellyho a Ethana Nwaneriho, nejnovější hvězdičky z akademie Hale Endu.
Do hospody? Jen se zápasovou vstupenkou!
Tollington Arms, to je povinná zastávka po zápase Arsenalu. Tato hospoda je dokonce specifická v tom, že po utkání se do ní dostanete jen když ukážete security vstupenku, že jste na zápase byli.
Po utkání se tam tedy nedostanou ani místní, pokud neviděli zápas na Emirates Stadium na vlastní oči. Máte tak jistotu, že si popovídáte o zážitcích, které s vámi sdílelo více než 60 tisíc diváků.
Noční Londýn je plný barev!
Po povinné zastávce v Tollingtonu jsme si dali ještě procházku nočním Londýnem. Viděli jsme Tower Bridge a Tower, prošli jsme se také ke katedrále Svatého Pavla (St. Paul) a naše kroky mířili na slavný Millenium Bridge. Památky v Londýně přes noc září světly a barvami, takže vám takový zážitek rozhodně doporučujeme.
No a pak hurá zase zpátky se Standsted expresem na letiště a domů. Stihli jsme toho za nějakých 30 hodin dost, co říkáte?