7 minut čtení
Autor: Ladislav Harsányi
Poprvé se ucházelo o největší fotbalovou trofej 32 zemí. Toužebné očekávání velké a silné Francie se konečně naplnilo, před svými diváky získala první titul světových šampionů. Světový fotbalový šampionát v roce 2002 měl několik premiér – poprvé se hrálo v Asii, poprvé uspořádaly turnaj dvě země a ještě se nikdy neuskutečnil na dvaceti stadionech.
Soutěže o ceny a další zajímavosti najdete na našich sociálních sítích Facebooku a Instagramu.
Francie 1998
Fotbalová symfonie Les Bleus
Trenér Aimé Jacquet vybudoval vyvážený tým se silnými osobnostmi jako Marcel Dessailly, Lilian Thuram, Laurent Blanc, Didier Deschamps a Zinedine Zidane. Dovolil si takový luxus, že individuality Erica Cantonu a Davida Ginolu na turnaj nenominoval. Francouzi s přehledem vyhráli základní skupinu, v osmifinále se však nečekaně nadřeli s Paraguayí, kterou zlomili až v prodloužení.
Ještě větší drama přineslo čtvrtfinále s Italy, ve kterém rozhodovaly až penalty. A semifinále proti překvapení turnaje Chorvatsku rozhodl dvoubrankový Lilian Thuram. Byly to jeho jediné dva góly ve 142 zápasech v dresu Galského kohouta. Druhé semifinále obstarali Brazílie a Nizozemsko. Oranjes poprvé v historii šampionátů museli do penaltového rozstřelu a podlehli. Nešťastníky, kteří z bílého bodu nedali, byli Philip Cocu a Ronald de Boer.
Nizozemci prošustrovali i souboj o třetí místo, když bronz uchmátlo při prvním startu na šampionátu Chorvatsko, které mělo ve svých řadách nejlepšího střelce turnaje – šestibrankového Davora Šukera.
„Nejsem velký hlavičkář, ale při prvním gólu jsem po rohu šel k bližší tyči. Přišel míč a hlavou jsem ho trefil. Je úžasné vstřelit dvě branky ve finále MS.“
Zinedine Zidane, ústřední postava mistrů světa
Vysněné finále, první pro Francii a šesté pro Brazílii, skončilo nečekaně hladkým triumfem modrých (3:0), když domácí jasně převýšili hvězdy soupeře v čele s Ronaldem, Rivaldem, Robertem Carlosem či Denilsonem. Megahvězda Ronaldo však měl den před finále údajně epileptický záchvat či jiné nespecifikované zdravotní problémy. Do boje sice nastoupil, ale nebyl ani poloviční. Mužem, který zářil ve francouzském dresu, byl Zinedine Zidane, autor dvou gólů.
Stínem šampionátu bylo několik fanouškovských výtržností. Po zápase Německa s Jugoslávií to odnesl francouzský policista Daniel Nivel, který byl po napadení německým výtržníkem šest týdnů v bezvědomí a má trvalé následky.
📽️ VIDEO (Francie – Brazílie): https://www.youtube.com/watch?v=w2AzJawzL6c
Francie – Brazílie 3:0 (2:0), gól: 27. a 45+. Zidane, 90. Petit.
Hrálo se na Stade de France v Paříži před 75 000 diváky, rozhodoval Said Belqola (Maroko)
Sestava mistrů světa: Barthez – Thuram, Leboeuf, Desailly, Lizarazu – Karambeu (57. Boghossian), Deschamps, Petit – Zidane – Guivarc´h (66. Dugarry), Y. Djorkaeff (74. P. Vieira).
Zajímavosti turnaje
- před zápasem mezi Íránem a USA panovalo obrovské napětí vzhledem k jejich politickým vztahům, ale vše proběhlo ve znamení fair play s překvapivím vítězstvím Íránců
- gól Laurenta Blanca ve 113. minutě osmifinále Francie – Paraguay byl prvním takzvaným zlatým gólem v historii šampionátů. Od MS 2006 se od zlatého gólu upustilo
- Brazílie utrpěla ve finále do té doby historicky nejvyšší prohru na MS, nikdy předtím na turnaji o tři góly neprohrála
- Zinedine Zidane se stal prvním vyloučeným Francouzem v historii MS, když červenou viděl v zápase základní skupiny proti Saúdské Arábii
- nejrychlejší gól na MS v podání náhradníka patří Dánovi Ebbemu Sandovi, který se trefil do sítě Nigérie po 16 vteřinách pobytu na hřišti
Japonsko a Korejská republika
Brazílie se vrátila na trůn
Hned úvodní zápas šampionátu začal senzací – úřadující mistr světa Francie prohrál se Senegalem. Galský kohout se vracel domů už po bojích ve skupině, když nedokázal vyhrát ani jednou, získal jen jeden bod. Naopak jeho finálový soupeř z MS 1998 Brazílie šla ze skupiny dál s plným počtem bodů a skóre 11:3. Skupinu smrti vyhrálo nečekaně Švédsko před Anglií a Argentinou.
Dřely také hostitelské země, které vyhrály své skupiny. Jihokorejci se zastavili až v semifinále. Probojovali se tam jako vůbec první tým z Asie, když nejprve v osmifinále vyřadili Italy 2:1 po prodloužení a Španěly ve čtvrtfinále až na penalty. Třeba však říci, že nadšeně hrajícím svěřencům Guuse Hiddinka ve zmíněných zápasech dost výrazně pomohli rozhodčí. V semifinále je stopli Němci – brankář Oliver Kahn a autor jediného gólu zápasu Michael Ballack.
Velkým překvapením turnaje byli i bronzoví Turci, kteří však měli po postupu ze skupiny přijatelné soupeře: Japonsko v osmifinále a Senegal ve čtvrtfinále. V semifinále je zastavila Brazílie s Ronaldem.
„Góly korunovaly mou práci a práci celého týmu. Pracoval jsem dva roky a snažil jsem se zotavit z tohoto zranění. Dnes to Bůh vynahradil mně i brazilskému týmu. Jsem velmi šťastný.“
Ronaldo, dvougólový střelec ve finále
Finále obstaraly nejúspěšnější týmy v historii šampionátů – Brazilci a Němci. Na MS se však utkali poprvé, a to hned ve finále. Ovládli ho Brazilci, kteří díky skvělé spolupráci Ronalda (s osmi góly nejlepší střelec turnaje) a Rivalda dovedli zápas do vítězného konce, když střelcem obou gólů byl první jmenovaný hráč. Brazílie si tak zaknihovala svůj pátý titul, což je rekord šampionátů, a dopracovala se k němu bez jediného zaváhání.
📽️ VIDEO (Brazílie – Německo): https://www.youtube.com/watch?v=O8dUhMGtUtw
Brazílie – Německo 2:0 (0:0), góly: 67. a 79. Ronaldo.
Hrálo se v Jokohamě před 69 029 diváky, rozhodoval Pierluigi Collina (Itálie)
Sestava mistrů světa: Marcos – Lúcio, Edmilson, Roque Junior – Cafu, Gilberto Silva, Kléberson, Roberto Carlos – Ronaldinho (85. Juninho Paulista) – Rivaldo, Ronaldo (90. Denilson).
Zajímavosti turnaje
- kapitán Cafú odehrál za Brazílii rekordních 20 zápasů na MS (2x zlato a 1x stříbro)
- turecký reprezentant Hakan Sükür dosáhl nejrychlejší gól světových šampionátů, když v zápase o bronz s Jižní Koreou skóroval po jedenácti vteřinách hry
- srbský trenérský světoběžník Bora Milutinovič přivedl své mužstvo už popáté na světový šampionát, přičemž ale pokaždé šlo o jinou zemi (Mexiko, Kostarika, USA, Nigérie, Čína)
- španělský rozhodčí António López rozehrál v zápase Německo – Kamerun neuvěřitelnou karetní hru, ukázal 14 žlutých a dvě červené karty
- Nigerijec Julius Aghahowa slavil svůj gól do sítě Švédska efektními přemety vzad a udělal jich šest
👉 přečtěte si 1. díl: Historie světových šampionátů: Uruguay 1930
👉 přečtěte si 2. díl: Historie světových šampionátů: Itálie 1934 a Francie 1938
👉 přečtěte si 3. díl: Historie světových šampionátů: Brazílie (1950) a Švýcarsko (1954)
👉 přečtěte si 4. díl: Historie světových šampionátů: Švédsko (1958) a Chile (1962)
👉 přečtěte si 5. díl: Historie světových šampionátů: Anglie (1966) a Mexiko (1970)
👉 přečtěte si 6. díl: Historie světových šampionátů: SRN (1974) a Argentina (1978)
👉 přečtěte si 7. díl: Historie světových šampionátů: Španělsko (1982) a Mexiko (1986)
👉 přečtěte si 8. díl: Historie světových šampionátů: Itálie (1990) a USA (1994)