7 minut čtení
Autor: Ladislav Harsányi
Hrdý Albion mohl konečně uspořádat světový šampionát a nakonec dobyl svět po vítězné finálové bitvě s Německem (4:2 po prodloužení). Horka a vysoké nadmořské výšky mluvily v neprospěch mexické organizace MS, ale světový šampionát 1970 se stal jedním z nejpovedenějších závěrečných turnajů.
Soutěže o ceny a další zajímavosti najdete na našich sociálních sítích Facebooku a Instagramu.
Anglie 1966
Titul pro kolébku fotbalu
Mnoho nechybělo a mistrovství světa by začalo obrovským trapasem. Angličané totiž neuhlídali sošku bohyně Níké, určenou pro budoucí mistry světa. Ukradl ji zloděj, když ji před turnajem vystavili v expozici známek v londýnském Westminsteru. Situaci zachránil pes Pickles, který ji „vyčuchal“ pohozenou v parku, zabalenou v novinách.
Brazílie vedle zkušených hráčů vzala s sebou i několik mladíků (Jairzinho měl 21, Tostao 19 a Edu pouze 17) a úřadující mistři světa skončili už po skupinových bojích. Poprvé od čtvrtfinále MS 1954 prohráli a opět je zdolali Maďaři. Stejně prohráli i s Portugalci. Ty, v čele s Eusebiem (9 gólů), zastavila až v semifinále Anglie a v souboji o třetí místo ukuli bronzový kov.
Domácí Angličané po menším úvodním zaváhání s Uruguayí (0:0) až do konce kráčeli po vítězné cestě. Velká finálová bitva s Německem přinesla vzrušující drama. Jejím hrdinou byl autor hattricku Geoff Hurst, první a dosud poslední hráč, který vstřelil tři góly ve finále MS. Hetrik zkompletoval ve 120. minutě ve chvílích, kdy už na hřiště pronikali diváci. Z náhradníka, který zaskočil po skupinových bojích za zraněného Jimmyho Greavese, se vyklubala klíčová postava Anglie.
„Bachramov řekl, že to byl gól a platil. I německý hráč Beckenbauer říkal, že jsme byli nejlepším týmem a nejen v tomto zápase, ale na celém turnaji. Měli jsme skvělé mužstvo, a pokud by i jeden gól neplatil, byli jsme nejsilnější v prodloužení. Štěstím nevyhrajete světový šampionát a my jsme byli nejlepší.“
Geoff Hurst, autor kontroverzního gólu ve finále
Jeho gól na 3:2 ve 101. minutě se však stal nejdiskutovanějším v historii šampionátů. Hurstova střela se odrazila od břevna za brankovou čáru, ale dodnes se vedou spory, zda míč byl za ním celým objemem. Hlavní rozhodčí Gottfried Dienst po konzultaci s ruským asistentem Tofikem Bachramovem gól uznal. Mimochodem, druhým asistentem rozhodčího v duelu byl Slovák Karol Galba.
📽️ VIDEO (Anglie – NSR): https://www.youtube.com/watch?v=FMDuHPvNtgg
Anglie – NSR 4:2 (1:1, 2:2), góly: 18., 101. a 120. Hurst, 58. Peters – 12. Haller, 89. Weber.
Hrálo se v Londýnském Wembley před 93 802 diváky, rozhodoval Gottfried Dienst (Švajčiarsko).
Sestava mistrů světa: Banks – Cohen, Wilson, J. Charlton, B. Moore – Stiles, Ball, Peters – B. Charlton, Hurst, Hunt.
Zajímavosti turnaje
- mexický brankář Antonio Carbajal účinkoval už na svém pátém šampionátu, což dokázali kromě něj v dějinách závěrečných turnajů MS po něm už jen Němec Lothar Mätthaus, Ital Gianluigi Buffon a Mexičan Rafael Marquéz
- Brazílie vyhrála všech 59 zápasů s Garrinchem v sestavě, přičemž tato série se přerušila v jubilejním šedesátém proti Maďarsku. Byl to jeho poslední zápas za Seleção
- kapitán argentinské reprezentace Antonio Rattin v brutální fotbalové bitvě proti Anglii nepochopil napomenutí rozhodčího, pokračoval v protestech. Arbitr ho vykázal ze hřiště, ale on nechtěl jít pryč… FIFA se pro to rozhodla zavést žluté a červené karty už na následujícím MS v Mexiku
- senzací turnaje byli neznámí Severokorejci, kteří ve skupině šokovali a zdolali Itálii, remizovali s Chile a postoupili ze skupiny. Ve čtvrtfinále vyhrávali nad Portugalskem už 3:0, ale Eusebio čtyřmi góly (dva z penalt) zvrátil duel a favorit nakonec vyhrál 5:3
- poprvé měl světový šampionát svého maskota, lva Willyho, kterého oblékli do britské vlajky
Mexiko 1970
Brazílie si přivlastnila Rimetův pohár
Brazílie se opět předvedla v plném lesku, podle mnohých produkovala vůbec nejkrásnější fotbal historie, svou „jogo bonito“ (krásnou hru). Po generační výměně mužstvu velel kapitán Carlos Alberto, přibyli Everaldo, Clodoaldo či Rivellino a v plném rozkvětu, po nevydařeném vystoupení týmu na MS 1966, zazářili Gérson, Jairzinho, Tostao. No a nezapomeňme na Pelého, který jako jediný hráč na světě se mohl pyšnit třemi tituly mistrů světa. Prohlásili ho za nejlepšího hráče turnaje.
Zdroj: libero.id – Pelé s třemi tituly (Rimetův pohár) mistra světaFinálová jízda Brazilců byla důstojným vyvrcholením šampionátu, když se jim podařilo rozbít italské catenaccio a trefovaly 4:1. Selacao vyhrálo všechny své kvalifikační zápasy a stejně absolvovalo celý mexický šampionát. Jelikož jako první tým se stal trojnásobným mistrem světa, Rimetův pohár si mohli Brazilci nechat. Trenérem vítězů byl Mario Zagallo, který dříve získal dva tituly mistrů světa jako hráč.
Italové měli také hvězdný tým a po 32 letech se probojovali do finále. Facchetti, Mazzola, Boninsegna, Riva, to byli všechno velcí hráči, ale na Brazilce nestačili. Bronzoví Němci v sestavě s „Bombardérem národa“ Gerdem Müllerem, s deseti góly nejlepším střelcem turnaje, prohráli jediný zápas – semifinálový s Itálií, i to až po prodloužení.
„Bylo to spontánní. Jednoduše jsem si klekl a pokřižoval se. Ale proč a zač, to nevím. Někdo vyskakuje, někdo dělá salta, někdo kotrmelce. Já jsem se pokřižoval. Pokud si dobře pamatuji, byl jsem první, kdo tak učinil. Dnes to dělá každý druhý hráč, který dá gól nebo teprve jde na hřiště.“
Ladislav Petráš, s odstupem let o tom, proč se pokřižoval po gólu
Po dodatečném marseillském souboji s Maďarskem (4:1) mohli po anglické odmlce opět cestovat fotbalisté Československa na mistrovství světa. Přestože se dostali do nejtěžší skupiny – s Brazílií, Anglií a Rumunskem, nula bodů na kontě bylo zklamáním. V týmu měli velkou převahu Slováci (17 z 22-členného kádru). Mezi příčinami neúspěchu se zmiňoval fakt, že se nepřerušila liga. Když se dohrávala, většina týmů už byla v Mexiku. Senzačně zahrál jediný hráč – Ladislav Petráš. Pouze on skóroval z našeho týmu – památně se trefil do sítě Brazílie, pokřižoval se po něm, a skóroval i proti Rumunsku, tentokrát hlavou.
📽️ VIDEO (Brazílie – Itálie): https://www.youtube.com/watch?v=QMe3uoUbhkA
Brazílie – Itálie 4:1 (1:1), góly: 18. Pelé, 66. Gérson, 71. Jairzinho, 86. Carlos Alberto – 37. Boninsegna.
Hrálo se v Mexiko City před 107 412 diváky, rozhodoval Rudolf Glöckner (NDR).
Sestava mistrů světa: Félix – Brito, Piazza, Carlos Alberto, Everaldo – Clodoaldo, Gérson, Tostao, Rivellino – Jairzinho, Pelé.
Zajímavosti turnaje
- byl to šampionát novinek, zavedly se žluté a červené karty a poprvé se mohlo střídat – dva hráče v jednom zápase
- televize poprvé přenášela zápasy MS ve fotbale v barvě
- v prodloužení semifinálového duelu Itálie – Německo padlo pět gólů, což je nejvíce ze všech prodloužení v historii MS
- Pelé a Uwe Seeler účinkovali už na čtvrtém šampionátu a na všechny skórovali
- kapitána anglické reprezentace Bobbyho Moora zadrželi kolumbijské úřady v Bogotě a teprve po intervenci britského premiéra ho pustili pět dní před prvním zápasem země na šampionátu
- Pelé se stal jako jediný hráč v dějinách třikrát mistrem světa
👉 přečtěte si 1. díl: Historie světových šampionátů: Uruguay 1930
👉 přečtěte si 2. díl: Historie světových šampionátů: Itálie 1934 a Francie 1938
👉 přečtěte si 3. díl: Historie světových šampionátů: Brazílie (1950) a Švýcarsko (1954)
👉 přečtěte si 4. díl: Historie světových šampionátů: Švédsko (1958) a Chile (1962)