Bundesliga: Úžasná atmosféra, pivo a parádní fotbal

2 minuty čtení
píše Pavel Pubal / Zdroj foto: SITA/AP

Německý fotbal je nám ze západních lig nejbližší. Do bundesligových celků odchází nejvíce českých hráčů, kteří se chtějí posunout za lepší adresou do zahraničí. Němci jsou nám také blízcí svou náturou a hlavně tam najdete spoustu kvalitních klubů, co by kamenem dohodil.

Sledujte nás i na našich sociálních sítích Facebook Instagram – Tik-Tok

Kousek za hranicemi můžete vyrazit za světovým fotbalem třeba do Mnichova na Bayern, nebo do Lipska. Německý fotbal se pyšní také skvělou atmosférou, kdy jsou tribuny napěchované do posledních míst od bundesligových velkoklubů až po regionální soutěže.

Plejáda českých hráčů, na čele Patrik Schick

Právě atmosféra nebo fotbalová kultura západního střihu je také jedním z důvodů, proč se přes hranice do Německa vydává stále více českých fotbalistů. Ostatně třeba Jan Mejdr odešel jako čerstvě dvojnásobný mistr české republiky se Spartou do třetiligové Hansy Rostock. Takový případ ale rozhodně není ojedinělý.

Jen v Bayeru Leverkusen, kádru obhájců titulu, hrají Patrik Schick a Matěj Kovář, čtyřčlenná česká kolonie Adam Hložek, Pavel Kadeřábek, Robin Hranáč a David Jurásek zase vyrostla v Hoffenheimu. Tomáš Čvančara hraje za Borussii Mönchengladbach a ve druhé Bundeslize jsou Tomáš Kalas (Schalke), Adam Karabec (Hamburg), Filip Kaloč (Kaiserslautern), Ondřej Karafiát či Michal Ševčík (oba Norimberk).

Sledovat německý fotbal se zkrátka vyplatí. Další čeští hráči pak působí v mládežnických týmech nebo regionálních soutěžích v Německu.

Tradice a hodnoty. Němci neuhýbají, Kloppa nevyjímaje

V Německu si hodně potrpí na tradice. Zarytí fanoušci si za žádnou cenu nechtějí nechat vzít své hodnoty a identitu. Ukázkou byly masivní protesty na začátku minulé sezony. Jednou z hlavních příčin nespokojenosti byl vzrůstající vliv komerčních zájmů a sponzorů na chod klubů, což fanoušci vnímali jako hrozbu pro dlouholeté tradice.

Ostatně i taková legenda, jakou je Jürgen Klopp, dostala pocítit od fanoušků svého bývalého klubu Mohuče, když se nyní rozhodla přejít pod křídla Red Bullu, jehož vlajkovou lodí je gigant z Lipska. Zkrátka tradice na prvním místě.

Leverkusen jako kat hegemona. A co dál?

Loňský rok přinesl do německého fotbalu nový svěží vítr. Hegemon poslední dekády Bayern Mnichov byl sesazen, když ligový titul i pohár opanoval Bayer Leverkusen. Ten se pod vedením trenéra Xabiho Alonsa dočkal historicky prvního titulu a dotlačil Bayern k velkým investicím a řezu kádrem.

Bayern převzal Vincent Kompany, jeden z mnoha trenérských učňů Pepa Guardioly, mimochodem také dřívějšího trenéra bavorského velkoklubu. Bayern navíc posílila také vycházející hvězda francouzského fotbalu Michael Olise z Crystal Palace nebo zkušený středopolař Joao Palhinha z Fulhamu. O slovo se ale hlásí také Lipsko, Frankfurt nebo Dortmund.

Liga mistrů, co by kamenem dohodil

Návštěva zápasu v Německu není jen o fotbale, ale o jedinečné kombinaci sportu, fanouškovské atmosféry, jídla a hlavně piva! I proto se chystáme vyrazit nejen na zápasy Ligy mistrů.

Za super cenu aktuálně můžete vyrazit třeba autobusem na utkání Ligy mistrů Lipsko – Aston Villa nebo si poslechnou legendární znělku Champions League v Leverkusenu, až tam dorazí pražská Sparta. Stačí si jen vybrat!